Sağlıklı Beslenelim

Sizlere kış boyunca tüketebileceğiniz sağlıklı ve sağlığı koruyucu özellikleri olan gıda önerilerimiz;

Portakal suyu;

Bağışıklık sistemini güçlendirerek bizleri soğuk algınlığı ve gripten koruyan meyvelerin başında portakal gelir. İçerdiği C vitamini ve folik asit sayesinde öksürüğü azaltır. C vitamini vücutta depolanmadığından her gün alınması gerekir. Bunların dışında, portakal suyundaki bir antioksidan olan bioflavin damarları ve kılcal damarları güçlendirerek kalbin zarar görmesini engeller. Portakalda bulunan yüksek miktardaki potasyum tansiyonun dengelenmesine yardımcı olmakla kalmayıp, aynı zamanda cildin kuruyup kırışıklıkların oluşmasını da engeller. Ayrıca, içerdiği vitaminler ve antioksidanlar sayesinde portakal, kanın pıhtılaşmasını engellemeye yardımcıdır, mide ve pankreas kanserlerine karşı koruyucudur.

Elma suyu;

Elma bağışıklık sistemini güçlendirici özelliği olan B3(Niasin) ve E vitamini, potasyum ve bol miktarda pektin içerir. Kan şekerini kontrol altında tutar. Ayrıca böbreklerin temizlenmesine yardımcı olur ve kolesterolü düşürür. Hastalanmamızda büyük rol oynayan bağırsaklardaki parazitlerin dökülmesini sağlar. Grip ve soğuk algınlığını tetikleyen bedensel ve zihinsel yorgunlukların giderilmesinde ise etkin rol oynar. Evinizde taze olarak hazırlayacağınız bu faydalı meyve suları siz ve aileniz için kış aylarının vazgeçilmez içecekleri olmalıdır.

Domates suyu;

C vitamininden zengin olan domates suyu, hem soğuk algınlığıyla savaşmanıza hem de hastalığı daha kolay atlatmanıza yardımcı olur. Domates suyu ayrıca beta karotenden de zengindir ve içinde buluna bu madde enfeksiyonlarla savaşan hücrelerin üretimini artırır. Kış boyunca hazır domates sularından tüketerek sağlıklı kalabilirsiniz. Sera üretilmiş domatesler yerine sağlıklı cam ambalajlardaki domates sularını tercih etmelisiniz…

Sarmısak;

Bağışıklık sistemi için gerekli olan hücrelerin korunması ve yeniden yapılandırılmasını sağlar. Sarmısak son yıllarda yapılan birçok çalışma ile etkili bir besin olduğunu kanıtlamıştır. Sadece bağışıklık sistemi için değil diğer bir çok hastalık riskine karşı da koruyucu etkisinden yararlanabilmek için yemeklerinizde mutlaka sarımsak kullanmalısınız…

Yoğurt;

Yapılan çalışmalarda günde 1 su bardağı yoğurt yiyen kişilerin yüzde 25 daha az soğuk algınlığı ile karşılaştığı bulunmuştur. Bazı araştırmalar ise yoğurdun virüslerin vücutta çoğalmasını engellediğini göstermiştir. Son zamanlarda ise iyice gündemde olan probiyotik yoğurtlar ve kefir ise bağırsak florasını koruyarak bağışıklık sisteminin gelişmesinde yardımcı rol alır. Bu nedenle beslenmede mutlaka yer alması gerekmektedir.

Kırmızı Et;

Kırmızı et yüksek çinko kaynağıdır. Çinko hastalıklara karşı savunmada önemli rol alır. Kırmızı et demir bakımından da zengin bir besindir. Bu nedenle haftada 1- 2 kez yağsız kırmız et tüketmelisiniz. Hiçbir besini tamamen hayatınızdan çıkarmayın, önemli olan çeşitlilik ve tükettiğiniz miktardır. Yağsız eti sebzelerle pişirerek besin değerini daha da fazla arttırmanız mümkündür.

Ton balığı ;

Balık, omega 3 yağ asitleri bakımından zengindir. Ton balığı ayrıca çinko, E vitamini ve selenyum içinde iyi kaynaklardır. Salatalarınızda kullanacağınız ton balığı öğününüzü zenginleştirip, salatanızın besin değerini de arttıracaktır. Çocuklar için hazırladığınız sandviçlerde kış boyu bol yeşillik ve ton balığı tercih etmelisiniz. Omega asitleri, çinko ve vitaminler vücut direncini arttırarak tüm aileniz için doğal koruyucu görevini yapar… 

Güçlü bir bağışıklık sistemine sahip olabilmek için mutlaka beslenmenizi kontrol etmelisiniz. Dengesiz ve yetersiz beslenme sonucu bağışıklık sistemi zarar görür, bu durum hastalık riskini artırır. Kilo kontrolü, yeterli ve dengeli bir beslenme programı, aktif bir yaşam biçimi bağışıklık sisteminizi güçlendirir.