KategorilerBilgi

Kalbinizi her zaman sevin, çünkü o sevdikleriniz için çarpıyor...

Beslenme kişinin fiziksel, zihinsel ve duygusal durumunun sağlığı için hayati önem taşıyan bir unsurdur. Ne yazık ki yanlış beslenme alışkanlıkları ülkemizde ve tüm dünyada insan sağlığını olumsuz yönde etkiliyor. Gerek ülkemiz de gerekse dünyada, kadınlar ve erkeklerde birinci ölüm sebebi kalp hastalıklarıdır … Araştırmalara göre ülkemizde yaklaşık 2.8 milyon koroner kalp hastası bulunmakta, yılda 310 bin civarında koroner olay meydana gelmekte ve yılda 170 bin kişinin koroner kalp hastalığından kaybedildiği görülmektedir. Yine araştırmalar ülkemizde koroner kalp hastalığı ve buna bağlı ölümlerin her yıl % 5 oranında yükseldiğini göstermektedir. Kalp hastalıkları için müdahale edilebilir en önemli 3 risk faktörünün; Yüksek kolesterol, Yüksek kan basıncı (hipertansiyon), Fazla kilo-şişmanlık olduğunu görüyoruz… Kalp sağlığı genelde insanların yaşayış tarzlarına bağlı olarak değişir. Oysa yaşantımızda çok ufak değişiklikler ile kalp sağlığımızı koruyabiliriz;

1.Fastfood yemekler gibi birçok hazır gıda önemli derecede yağ içerir. Kiloyu dengede tutabilmek için fastfood yemeklerinin az yenmesi kalp sağlığı için önemlidir. Yağlar kalp ve diğer organlara zarar verirken bu tür beslenme şişmanlığa sebep olur. Ortalama olarak bel çevresinin kadınlarda 88cm erkeklerde ise 102cm’den fazla olması Koroner kalp rahatsızlığı için risk oluşturur… Fastfood gıdalar ve işlenmiş pek çok gıda kalp için en önemli tehditlerden biri olan trans yağların başlıca kaynağıdır.

2. Günlük kalorinin en fazla % 30’unu yağlardan karşılamalısınız. Beslenmede çeşitlilik önemlidir. Ancak yağlar açısından bakılacak olursa tükettiğiniz “kötü” yağları “iyi “ yağlarla değiştirmelisiniz. Tereyağı, Kuyruk yağı ve iç yağı gibi kolesterol ve yüksek miktarda doymuş yağ içeren hayvansal yağlar kalp sağlığı için tehlikelidir. Kalp sağlığınız için bitkisel yağları özellikle zeytinyağını ve Akdeniz diyetini tercih edin. İyi bir protein ve kalsiyum kaynağı olan süt ve süt ürünlerinde de az yağlı olanları tercih ederek, doymuş hayvansal yağ tüketiminizi düşürebilirsiniz.

3. Sebze, meyve ve tahıl ürünleri vücudumuz için bolca vitamin içerir. Bu yiyecekler kalp sağlığı için önem taşımaktadır. Mevsiminde taze meyve sebze, rafine olmayan tam tahıl ürünleri sağlığınız için vazgeçilmez olmalıdır. Liften zengin tahıl, kepek, fasulye, meyve ve sebzeleri düzenli olarak tüketin. Çözünebilir liflerin kan kolesterolünü %15 kadar düşürebildiği yapılan çalışmalarda görülmüştür.

4. Sosis, salam gibi işlenmiş et ürünlerinden ve yağlı kırmızı et gibi yiyeceklerden kaçının. Bunun yerine daha az doymuş yağ içeren, tavuk ve balık etini tercih edin. Haftalık diyetinizde en az 2 kez balığa yer vererek vücut için gerekli Omega-3 ve Omega-6 yağ asitlerini yeterince almaya çalışın.

5. Bilgi kalp sağlığınız için önemlidir, fazla kolesterol içeren yiyecekler hakkında bilgi edinin. Kalp sağlığı ve vücudunuz için böbrek, karaciğer, yürek gibi sakatat ürünleri ve karides, kalamar gibi deniz ürünlerini mümkün olduğunca az tüketin…

6. Tuz kullanımını mutlaka azaltın. Günde 5 gr. dan fazla tuz tüketmeyin. Fazla tuz tüketimi kan basıncınızın yükselmesine neden olur. Tansiyon yüksekliği olan insanlarda kalp ve damar rahatsızlığı riski en az 2 kat fazladır.

7. Kalp sağlığı için stresten uzak durun, pozitif olun…

8. Sigara damar sertliğine neden olur ve kalp sağlığı için çok tehlikelidir. Sigara içmeyin, içilen ortamlardan uzak durun. Sigara vücuttaki faydalı kolesterolün azalmasına, zararlı kolesterolün damar duvarlarına yapışmasına, kanın pıhtılaşmasına neden olur. 

9. Kalp sağlığınız için egzersiz yapmalısınız. Haftada en az 2 kez egzersiz yapmak kalp sağlığı için yararlıdır… Kalp veya başka sağlık sorunlarınız varsa mutlaka doktor kontrolünde egzersiz programı yapmalısınız… 

10. Unutmayın erken teşhis hayat kurtarır… Düzenli doktor kontrollerinizi ihmal etmeyin

SAĞLIKLI VE SEVGİ DOLU BİR YAŞAM DİLERİZ…