KategorilerBilgi

* Güne taze bir meyve ile başlamak gece boyu dinlenen vücudumuzun ihtiyacı olan enerji ve şekeri doğal olarak sağlayacaktır. Doğal şeker kaynağı olan meyveler rafine şekerlerin sağlığa zararlı etkilerini içermez.

* Meyveler içerdikleri bol su ile yine vücudun ihtiyacı olan sıvıyı gün boyu korumasında yararlıdır.

* Meyveler doğal lif kaynağıdır ve özellikle bağırsakların çalışmasını sağlar. Kolon kanseri gibi kanser türlerinden korunmak için lifli beslenme önemlidir.

* Vücudu koruyan ve pek çok hastalığa karşı savaşan antioksidanlarca zengindir.

* Pek çok meyvenin kalorisi düşüktür ve kilo aldırmazlar…

* Hiçbir meyve kalp sağlığına zarar veren kolestrol içermez, tam tersine sağlıklı içeriği ile kan şekerinin düzenlenmesine yardımcı olur.

* Birçok meyve içerdiği vitaminler ile cilt sağlığı ve gençlik için yararlıdır.

* Yüksek C vitamini içerikleri ile vücudu hastalıklara karşı korurlar, bağışıklık sistemini güçlendirirler. İçerdikleri mineraller vücudun gelişimi için yararlıdır.

* Demir içeriği yüksek meyveler kansızlığa iyi gelir.

 

Özellikle çocukların ve gelişme çağındakilerin enerji ihtiyacı için çok yararlı olan meyveler yaşlılar içinde sağlıklarına zarar vermeden beslenmeleri için güzel bir seçenektir. Önemli olan her meyveyi doğal ortamında ilaçsız, hormonsuz olarak yetiştiği mevsiminde tüketmek gerekir. Tüm besin öğeleri gibi meyveleri de aşırıya kaçmadan tüketmek içerdikleri yararlı besin öğelerinden vücudun optimum seviyede yararlanmasını sağlayacaktır.

 

Üzüm: İçerisinde vücudu koruyan fitokimyasallardan flavonoidleri içerir… Bu bileşenler özellikle kalp hastalıkları ve kansere karşı vücudu korur.

Kayısı: İçerdiği Beta karotenler sayesinde hastalıklara, özellikle kansere karşı savaşan meyvelerdendir. A vitamini cilt ve göz sağlığınızı korur.

Karpuz: Yaz aylarında yükesek su içeriği ve düşük şekeri ile son derece yararlı olan bu meyvenin bol bol tüketilmesi gerekir. Yüksek sıvı içeriği ile vücuttan toksinlerin atılması, böreklerin düzenli çalışması için yararlıdır. Özellikle İçerdiği laykopen maddesinin, kansere karşı koruyucu özelliği olduğu bilinmektedir.
Domates: Vücut için yararlı karotenoidlerden özellikle laykopen yönünden zengindir. Laykopenin antioksidan etkisi nedeniyle göğüs, sindirim sistemi, serviks, mesane gibi kanserlere karşı riski azalttığı bildirilmektedir. Yağda çözünen laykopenden daha iyi yararlanmak için domatesi bir miktar zeytin yağı ile tüketmek gerekir.

Çilek: Bol miktarda A, B1, B2, C ve K vitamini, demir, fosfor, sodyum, kalsiyum ve potasyum içerir. Özelikle bahar aylarında taze olarak tüketmek, kış için ise taze meyvelerden hazırlanan reçelleri yemek gerekir.

Şeftali: Bol miktarda A ve C vitaminlerini içerir. Pektin içeriği yüksektir bu yüzden kalp sağlığı için yararlıdır. Sindirim sistemini rahatlatır.

Kiraz: diş sağlığı için çok yararlı bir meyve olan kiraz idrar söktürücü özelliği ile de vücuttaki ödemin atılmasına yararlı olur. İçerindeki flavonolidlerin özellikle kalp hastalıklarına karşı koruyucu etkisi olduğu bildirilmektedir.